Obklady a dlažba o hrúbke 3-5 mm

Vývoj stále novších a modernejších technologických postupov ovplyvnil aj výrobu keramických obkladov a dlažieb. Vďaka tomu sa na trh dostal revolučný výrobok – keramické dlažby o hrúbke 3-5 mm, vyrábané vo veľkom formáte a to až dorozmerov 100×300 cm. Sú veľmi praktické, extrémne odolné v tlaku, čo umožňuje flexibilita materiálu a navyše vzhľadovo atraktívne. Spoločnosť MAAG drží krok s najnovšími trendmi a preto aj v našej ponuke nájdete obklady a dlažby tenkého formátu. Naším hlavným dodávateľom je popredná talianska spoločnosť Panaria s dlhoročnými skúsenosťami vo výrobe keramiky.

Talianska spoločnosť Panaria sa viac než 35 rokov špecializuje na výrobu interiérových a exteriérových obkladov a dlažieb.

V roku 2009 zakúpila spoločnosť špeciálne zariadenie tzv. „kompaktný lis“ a stala sa tak jedinou výrobcom keramiky v Taliansku, ktorá začala vyrábať obklady a dlažby o hrúbke len 3 mm!

O rok neskôr začala aj s aplikáciou novej antibakteriálnej technológie Microban®.

Ide o špeciálny antibakteriálny systém na bázy striebra, ktorý sa nanesie na dlažbu ešte pred posledným vypálením. Tým je dlaždica ošetrená a navždy chránená, a teda nie je potrebná žiadna ďalšia špeciálna impregnácia. Výhodou technológie Microban® je, že ak na takto upravenom povrchu dôjde ku kontaktu baktérie a povrchu dlažby, baktérie zahynúneusadzujú sa, a tým nedochádza k ich množeniu. Microban® zabezpečuje nepretržitú ochranu aj v noci alebo pri umelom svetle.

Dnes je vo svete tento systém využívaný v nemocničných zariadeniach, hlavne na operačných sálach, ale aj napríklad na sanitárnu techniku vo verejných priestoroch ako sú letiská a verejné toalety.

Výroba

Celý proces výroby začína rovnako ako u klasickej dlažby.

Jediným rozdielom a tiež najdôležitejšou súčasťou celého procesu je „kompaktný lis“, ktorý je na báze valca a ako jediný na svete dokáže vyrobiť dlaždicu tenkú 3 mm o dĺžke až 300 cm!

 

Výhody 3-5mm obkladov a dlažieb sú obrovské!

  • Sú silnejšie než kameň a pritom ľahšie ako hliník.
  • Vyrábajú sa aj vo veľkých rozmeroch, a to až 3 m. Takže napríklad pri obklade kúpeľne o rozmere 3×3 m použijete len 12 kusov obkladu.
  • Majú moderný a estetický vzhľad.
  • Sú perfektne rovné a pružné.
  • Vďaka nižšej hmotnosti sa s nimi ľahšie manipuluje aj napriek veľkým rozmerom a nižšia je aj cena dopravy.
  • Ako dlažba sa dá využiť v každom priestore. Dlažba o hrúbke 3,5 je dokonca mrazuvzdorná, takže je použiteľná aj v exteriéry a dlažba o hrúbke 5,5 mm je dokonca záťažová a hodí sa do frekventovaných komerčných prostredí.
  • Dá sa tiež využiť aj ako obklad a to v interiéry, či exteriéry. Dokonca aj na fasády, čo je v dnes stále populárnejšie, pretože údržba je tak omnoho lepšia.
  • Sú ekonomické, pretože sa dajú aplikovať na pôvodnú podlahovú krytinu z materiálov ako je drevo, keramická dlažba, terakota, kameň, mramor, PVC alebo kov. Povrch však musí byť perfektne rovný a lepidlo sa nanáša na povrch aj na dlaždicu. Pre tieto obklady a dlažby odporúčame lepidla Mapei.
  • Špára je klasická teda 1-2mm. Pri aplikácii na fasádu je 2mm.
  • Čo sa týka podlahového kúrenia, je 3-5mm dlažba tou najlepšou voľbou. Pretože je tenká, zahreje sa rýchlejšie a pretože sa jedná o keramický materiál, tak vydrží dlhšie teplá.

 

Rozdelenie

3 mm – môže sa používať len ako obklad, nie je vystužená špeciálnou sieťkou.

3,5 mm – je vystužená špeciálnou sieťkou, ktorá sa skladá zo skleneného vlákna a to jej dodáva na odolnosti, ešte väčšej než je u klasickej mrazuvzdornej dlažby. Uplatnenie: obklady, dlažby, fasády, nábytok…

5,5 mm – je taktiež opatrená špeciálnou sieťkou zo sklenených vláken a ako dlažba sa hodí do frekventovaných komerčných prostredí.