Rady a tipy

Prinášame Vám najzákladnejšie rady a tipy zo sveta obkladov a dlažieb. Vlastne zodpovedáme to, čo sa väčšina ľudí spýta hneď na začiatku. 

Na čo sú potrebné protišmykové dlažby?

Protišmykové dlažby sú potrebné do exteriérov, interiérov v mokrých prevádzkach (napr. spracovanie potravín) a do priestorov, kde existuje nebezpečenstvo pošmyknutia (napr. okolie bazénov). Tieto dlažby sú označené R9, R10, R11, R12 a R13 (najvyšší stupeň). Protišmykové dlažby majú reliéfny, hrubý povrch a sú náročnejšie na údržbu.

Prečo je dôležitý údaj o pevnosti dlažby?

Tento údaj sa týka zaťaženosti dlažby. Je dobré vedieť, že dlaždica hrubá 8,5mm „unesie“ 260kg/cm², dlaždica hrubá 10–11mm až 500kg/cm²,. Z toho vyplýva, že do silno namáhaných priestorov sú potrebné dlaždice s vysokou pevnosťou.

Čo sú mozaiky?

Mozaiky sú veľmi módnym výrobkom. Jednotlivé elementy sú väčšinou štvorcové, obdĺžnikové alebo oválne. Rozmery sú zväčša 2×2, 2×5, 5×5 ale aj väčšie. Mozaika je nalepená na papier alebo fóliu (papier je lepený na lícovú stranu), alebo na sieťku (sieťka je lepená na rubovú stranu).

Čo je prvá akostná trieda?

Prvá trieda je označenie pre bezchybný produkt.

Čo je druhá akostná trieda?

Materiály s veľmi malým defektom povrchovej úpravy, ktorý by nemal byť ľahko viditeľný voľným okom. Má všetky technické parametre identické s prvou triedou.

Čo je tretia akostná trieda?

Materiály s povoleným dizajnovým defektom, ktorý je ľahko viditeľný voľným okom. Dá sa použiť, ale treba o defekte vedieť. Je to veľmi ekonomické riešenie.

Aké je základné rozdelenie obkladov a dlažieb?

KERAMIKA

červený črep
biely črep – kvalitnejší, drahší
jednovýpaľ – ekonomické riešenie
dvojvýpaľ – dvojvýpaľovým procesom prechádza najmä dlažba

GRES

Gres je homogénny materiál. Vyrába sa z prírodného kameňa, ktorý je rozdrvený na prach, vylisovaný a následne dvakrát vypálený. Vypaľuje sa pri vyšších teplotách a tlakoch ako keramika. Vďaka minimálnej nasiakavosti je ideálny na použitie v interiéri aj exteriéri.
Je vhodný do interiérov s podlahovým kúrením. Tieto dlaždice sa takisto používajú aj ako fasádne obklady.
Poznáme rozličné povrchové úpravy gresu ako glazúra, nanotechnológia, biotechnológia a iné.

Aká je hrúbka obkladov a dlažieb?

Obklady: 3mm – 10mm
Dlažby: 7mm – 15 mm

Čo je oteruvzdornosť?

Oteruvzdornosť je schopnosť materiálu odolávať povrchovému zaťaženiu. Tento údaj je dôležitý pri výbere dlažby. Vyjadruje sa stupnicou PEI: I-V, od málo namáhaných interiérov ako sú bytové kúpeľne až po priestory s veľkým zaťažením, napríklad obchody, reštaurácie.

Čo je kalibrácia?

Kalibrácia je presne na milimeter stanovený rozmer konkrétneho obkladu a dlažby.Deklarované rozmery sa môžu líšiť od skutočných, napr. 30×30 môže v skutočnosti znamenať 29,6×29,6, je to v poriadku. Je dôležité si overiť kaliber najmä pri dodávke dlažieb rôznej farby, ktoré majú byť spoločne položené alebo v prípade dokladania k už položenej dlažbe rovnakého druhu.

Čo je planarita?

Planarita nám stanovuje rovnosť každého kusu obkladu a dlažby. Určitá odchýlka je dovolená, jej rozsah sa líši na základe rozmeru dlaždíc.

Sú rozličné farebné odtiene chybou?

Pri výrobnom procese rozmiešavania farebného pigmentu s keramickou hmotou vzniká určitý presný odtieň danej farby (červená, modrá atď). Keďže sú obklady a dlažby vyrobené z prírodného materiálu, nikdy sa nedá vyrobiť presne taký istý materiál. Preto sa hotové výrobky triedia aj podľa odtieňa. Odtieň presne definuje sýtosť konkrétnej farby pri danom výpale.Tonalita môže byť rozličná od výpalu k výpalu.

Čo je rektifikácia?

Rektifikácia je zabrúsenie obkladov a dlažieb na presný rozmer. Toto je dôležité najmä pri drahých a náročných výrobkoch. Rektifikáciou dosahuje výrobca presného rozmeru pri veľkom množstve tovaru z jednej výrobnej šarže.