Veľkoformátové dlažby sa stali veľkým trendom v interiérovom dizajne. Vyrábajú sa od  rozmerov 120×240 cm  cez rozmer 100×300 cm až po 160×320 cm a stali sa bežným sortimentom väčšiny keramických fabrík v Taliansku.

HRÚBKA LASTIER

Veľkoformátové obklady a dlažby,  ktoré talianski výrobcovia nazývajú lastre, majú štandardne hrúbku od 3 mm u matných materiálov do 6,5 mm u leštených materiálov. Na kuchynské linky sa veľkoformátové dlažby vyrábajú v hrúbke až 12 mm. Veľkoformátové platne sa ponúkajú rektifikované, čiže obrúsené na presný požadovaný rozmer a nerektifikované, ktoré slúžia na ďalšie opracovanie –  napríklad na kuchynské linky, alebo ako dosky jedálenského alebo kancelárskeho stola. Veľkoformátové obklady sa už bežne používajú ako obklady do kúpeľní aj v bežných bytoch.

Na pokládku veľkoformátových platní je vyškolených stále viac a viac skupín remeselníkov, ktorí sú vybavení  veľkými rezačkami sigma – až do 330 cm a používajú originálne prístroje na opracovanie hrán či vyrezávanie otvorov. Veľkoformátové dlažby sú čim ďalej aj cenovo dostupnejšie, a preto sú tak populárne medzi klientami. Klasická gresová dlažba je veľmi tvrdá, naopak veľkoformátové dlažby – lastre sú flexibilné a pružné.  To umožňuje aj ich lepší  presun a opracovávanie. Pri rekonštrukcii priestoru nie je potrebné odstraňovať pôvodný obklad ale je možné nalepiť veľkoformátové obklady – lastre priamo na pôvodný obklad.